Czym jest historia kredytowa?

22 marca, 2020   |   by admin

Większość konsumentów jest przekonana, że do BIK trafiają tylko te osoby, które nie spłacają swoich zobowiązań w terminie. Nic bardziej błędnego, historia kredytowa tworzona jest dla każdego, kto zaciągnął kredyt i nie ma znaczenia, jak go spłaca.

Czym jest historia kredytowa?

Historię kredytową można porównać do książeczki zdrowia dziecka, w której zapisywane są wszystkie szczepienia i przebyte choroby. W historii kredytowej zapisywane są wszystkie wnioski kredytowe (nawet te odmowne), zaciągnięte kredyty, pożyczki, zakupy na raty kredytu oraz karty debetowe. Odnotowywana jest także każda spłacona rata i jej terminowość. Na jakość historii terminowej wpływ ma przede wszystkim właśnie terminowość spłaty zobowiązań, każde opóźnienie negatywnie wpływa na jej ocenę. Od jakości historii kredytowej uzależnione są warunki, na jakich bank udzieli kredytu.

Zobacz, jakie są konsekwencje opóźnionej spłaty kredytu.

Czy historia kredytowa ma znaczenie?

Historia kredytowa w decydującej mierze wpływa na ocenę zdolności kredytowej. Drugim istotnym czynnikiem jest wysokość dochodów i kosztów utrzymania. Dla banku jednak ważniejsza jest historia kredytowa, bo to ona jest dowodem odpowiedzialności klienta. Niektórzy klienci, nawet o bardzo wysokich zarobkach, nonszalancko podchodzą do zobowiązań finansowych i regulują je nieterminowo. Dla banku są mało wiarygodni i ich zdolność kredytowa jest nisko oceniana, może oznaczać nawet odmowę udzielenia kredytu.

Zobacz, czym jest wiarygodność finansowa.

Czym jest BIK

Do bazy BIK nie są wpisywane osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z kredytów lub pożyczek, w związku z tym nie mają własnej historii kredytowej. Taka sytuacja tylko pozornie jest komfortowa. Takie osoby banki traktują jako wielki znak zapytania i kredyty przyznają z większą ostrożnością.

Dostęp do historii kredytowej mają nie tylko banki i firmy pozabankowe, ale także wszystkie osoby znajdujące się w bazie BIK. Raz w roku bezpłatnie mogą pobrać raporty i sprawdzić własną historię, w razie konieczności mogą podjąć działania w celu jej poprawy.