Jak nie wpakować się w zbyt drogi kredyt hipoteczny

13 czerwca, 2019   |   by admin

Marzenia o posiadaniu własnego mieszkania lub domu mogą się spełnić – na rynku usług bankowych istnieją przecież kredyty hipoteczne. To produkty bankowe przygotowane z myślą o tych, którzy chcieliby zaciągnąć kredyt na zakup nieruchomości lub na budowę domu. Praktycznie każdy bank ma swoją ofertę, spośród tak wielu trzeba wybrać jednak najlepszą dla siebie.

Jak nie spakować się zbyt drogi kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, w praktyce najczęściej na 30. Oznacza to, że przez cały ten czas każdego miesiąca z naszego konta będzie pobierana stosunkowo wysoka opłata, która oczywiście jest uzależniona od wysokości zaciągniętego kredytu. Przy dobrych wiatrach, rata ta przez cały czas okresu kredytowania będzie mniej więcej stała. Niestety nikt tego nie może tak naprawdę zagwarantować, bo na oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się nie tylko marża banku, ale też WIBOR. Ten drugi parametr jest natomiast niezależny od banku. Jak zatem nie wpakować się w zbyt drogi kredyt hipoteczny? Mierząc rozważnie siły na zamiary – biorąc pod uwagę swoją sytuację finansową, oraz ewentualne możliwości rozwoju finansowego w przyszłości.

Rata kredytu na miarę możliwości

Ludzie mają tendencje do tworzenia swoich możliwości finansowych i niedoszacowania obciążeń finansowych. To właśnie wpływa na to, że czasami z biegiem lat kredyt zaczyna ich po prostu przerastać. Jeżeli bierze się kredyt bardzo wysoki, który jest dużym obciążeniem dla budżetu domowego, tak naprawdę wystarczy niewielkie potknięcie w życiu, a rata z miesiąca na miesiąc może być prawdziwym balastem. Rozważnie jest zatem ubiegać się o kredyt na miarę swoich możliwości, którego miesięczna rata pozwoli mimo wszystko na spokojne i bezpieczne funkcjonowanie finansowe. Czasem dobrze jest też po prostu poczekać z kredytem i nie brać tego, który ze względu na wysoką marżę jest drogi.