Jak spełnić marzenia o własnym mieszkaniu

21 czerwca, 2019   |   by admin

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmuje człowiek w swoim dorosłym życiu. Najczęściej wiąże się ono z długoletnim zobowiązaniem finansowym, jakim jest kredyt mieszkaniowy.

O czym powinniśmy pamiętać, zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania?

Pierwsza istotna kwestia to wybór czy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego. Obie opcje mają praktycznie tyle samo wad, co zalet. Mieszkania z drugiej ręki mają to do siebie, że bardzo często są położone w najlepszych punktach miasta. Dodatkowo stare osiedla są najczęściej bardzo dobrze zaprojektowane. W pobliżu mieszkanie znajdziemy sklepy, punkty usługowe czy przystanek komunikacji miejskiej. Dodatkowo takie mieszkanie praktycznie zawsze nadaje się do zamieszkania… Choć oczywiście najczęściej niezbędny jest remont.

Mieszkania na rynku pierwotnym najczęściej znajdują się już na obrzeżach miast. A to dlatego, że działki położone blisko centru już lata temu zostały zagospodarowane, a jeśli jakimś cudem znajdziemy jakąś wolną, to prawdopodobnie będzie kosztowała krocie.

Ale mieszkanie z dala od centrum ma też sporo zalet. Nie jesteśmy narażeni na hałas, spaliny i korki. Dodatkowo możemy mieć bliższy kontakt z przyrodą. Na tak zwane łono natury mamy przysłowiowe dwa kroki…

Nowe mieszkanie możemy urządzić sami od A do Z. To świetna opcja dla osób, które lubią oryginalne i nietypowe wnętrza. Ale musimy się liczyć z tym, że urządzenie mieszkania od podstaw kosztuje i to naprawdę nie mało. Kolejny problem to komunikacja, zwłaszcza jeśli nie mamy własnego samochodu. Za miastem autobusy jedzą raczej rzadko, a więc możemy mieć problemy z dotarciem do szkoły czy pracy. Co więcej dojazdy komunikacją miejską mogą być uciążliwe, zwłaszcza zimą.