Koszt kredytu hipotecznego a forma jego spłaty

28 listopada, 2019   |   by admin

Koszt kredytu hipotecznego potrafi zaskoczyć niejedną parę, która chce spełnić marzenie o posiadaniu własnych czterech kątów. Bo choć wstępne wyliczenia okazują się optymistyczne i przekonujące do zaciągnięcia kredytu, to późniejsza, głębsza analiza powoduje, że sam koszt kredytu hipotecznego nie jest wcale taki niski. 

Szukając kredytu hipotecznego trzeba dokładnie sprawdzić i obliczyć koszta z nim związane. Warto zasięgnąć opinii i pomocy doświadczonych doradców finansowych, którzy pomogą przeanalizować całą sytuację finansową. Można również skorzystać z kalkulatora kredytu hipotecznego, przy obliczaniu czekających nas wydatków. A od czego dokładnie zależy koszt kredytu hipotecznego?

Sprawdź również jak nie wpakować się w zbyt drogi kredyt hipoteczny.

Koszt kredytu hipotecznego zależny od formy jego spłaty

Jest wiele różnorodnych czynników, które maja wpływ na koszt kredytu hipotecznego, są to:

  • kwota kredytu,
  • oprocentowanie kredytu,
  • marża i prowizja pobierane przez bank,
  • ubezpieczenie kredytu,
  • oraz inne koszta dodatkowe.

Jenak jednym z najważniejszych elementów, który ma wpływ na jego koszt to sama forma spłaty takiego kredytu. Każdy kto planuje zaciągnąć kredyt hipoteczny musi mieć na uwadze fakt, że każda rata kredytu (miesięczna rata) składa się z z dwóch części tj.:

  • części odsetkowej
  • części kapitałowej.

Jak się okazuje jest to wiedza niezbędna przy wyborze danej formy spłaty kredytu. A wszystko dlatego, że kredytobiorcy mogą wybierać albo tzw. raty malejące, albo raty równe.

Raty malejące czy równe?

Rata malejąca to specyficzna forma spłaty zobowiązania kredytowego. Polega na tym, że każda rata charakteryzuje się niezmienną częścią kapitałową, a także zmienną i malejącą częścią odsetkową. Co to konkretnie oznacza dla kredytobiorcy? A no to, że same odsetki zawsze naliczane są od naszego realnego zadłużenia, a więc też wysokość odsetek z czasem jest coraz niższa (im dłużej spłacamy kredyt, tym raty są mniejsze).

Więcej na temat rat malejących znajdziesz w tym artykule.

W przypadku rat równych, cała sytuacja wygląda nieco inaczej, a to dlatego, że w tego typie spłaty w pierwszej kolejności zawsze spłacane są odsetki, a dopiero później (z upływem czasu), kredytobiorca spłaca kapitał. Bez względu jednak na rodzaj spłat, zawsze na wysokość rat ma wpływ wysokość samej stopy procentowej. A wybór pozostaje kredytobiorcy.

Secured By miniOrange