Opóźniona spłata kredytu i jej konsekwencje

29 lutego, 2020   |   by admin

Czasami spłata kredytu nie ma miejsca w terminie. Co wtedy? Jedynym rozwiązaniem jest… negocjowanie z bankiem. Można jednak temu zapobiec, stosując rozwiązania oferowane przez bank. Oczywiście w pewnym sensie “uszczuplą” one nasz portfel, ale w dalszej perspektywie pozwolą dużo zyskać.

Wakacje kredytowe – drogi, choć funkcjonalny sposób

Wakacje kredytowe są oferowane przez wiele banków i umożliwiają zawieszenie spłaty pełnej raty na określony czas. Oczywiście czas ten jest uzależniony przede wszystkim od skonstruowanej umowy i znajdujących się w niej zapisów. Należy też pamiętać o ewentualnych kosztach takiego przedsięwzięcia. Warto sprawdzić, czy są one “z góry” wliczone do ogólnych kosztów kredytu. Jeśli tak, to – posiadając pewne oszczędności – lepiej będzie, jeśli obejdziemy się bez nich. Sprawdź, jakie są dokładne warunki spłaty kredytu hipotecznego.

Więcej informacji na ten temat, znajdziesz w artykule Wakacje kredytowe – warianty określone przez bank.

Karencja – pomoc w spłacie

Opóźniona spłata kredytu może się też wiązać z koniecznością wcześniejszego uzgodnienia z bankiem okresu tak zwanej karencji. W tym okresie bank zawiesi nam spłatę wyłącznie części kapitałowej. Takie rozwiązanie jest wygodne, aczkolwiek wymaga uwzględnienia relacji części kapitałowej do odsetkowej. W niektórych przypadkach skorzystanie z karencji może wiązać się z jedynie niewielkim “rabatem” a w innych – z poważną redukcją wysokości miesięcznej raty.

Sprawdź, dlaczego harmonogram spłaty kredytu, jest ułatwieniem przy regularnym opłacaniu rat zobowiązania.

Co nam zrobi BIK?

Tak czy inaczej, jeśli nie jesteśmy pewni co do naszej płynności finansowej, warto skorzystać z któregokolwiek z powyższych rozwiązań. Jeśli spłata kredytu opóźni się o co najmniej 30 dni, będziemy ukarani wpisem do ewidencji BIK. W praktyce taka adnotacja niewiele może nam zaszkodzić o ile jesteśmy osobami fizycznymi. Przedsiębiorcy stracą na tym znacznie więcej, choć podobnie jak i “fizyczni” nie będą mogli zaciągać kolejnych kredytów.

Warto pamiętać, że dokładne informacje o wakacjach kredytowych, czy karencji w spłacie kredytu znajdują się w umowie kredytowej.

Podsumowanie

Opóźniona spłata kredytu to poważne ryzyko dla stabilności domowych finansów. Dlatego najlepiej od razu rozpocząć negocjacje z bankiem. Wtedy jesteśmy w oczach kredytodawcy o wiele bardziej wiarygodni.

Secured By miniOrange