Pomocny program MDM

6 czerwca, 2019   |   by admin

Nie od dziś wiadomo, iż kupno własnego mieszkania czy domu to ogromny wydatek. Młode rodziny mające na wychowaniu dzieci i rozpoczynające dopiero realizację na rynku pracy nie potrafią często znaleźć wystarczających środków na realizacje marzeń o własnym m. Państwo nie pozostawiło ich jednak samych wprowadzając program mieszkanie dla młodych. Wprowadzony w 2014 roku system państwowych dopłat dla młodych rodzin przynosi kolejne owoce. Na czym w szczegółach polega wspomniany program i jakie są warunki otrzymania pomocy?

Pomoc z mieszkania dla młodych nie przysługuje osobom, które posiadały bądź posiadają nadal mieszkanie na własność. Jedynie współwłasność domu lub mieszkania nie wyklucza ubiegania się o środki w ramach programu. Innym warunkiem otrzymania pomocy jest wiek osób starających się o pomoc w ramach mdm. Wedle zapisów prawa u przynajmniej jednego z małżonków nie może on przekroczyć 35 lat. Wyjątkiem są rodziny mające minimum troje dzieci. Tych gospodarstw domowych zapisy nie obejmują i mogą ubiegać się o pomoc również w późniejszym wieku.

Ważnym zapisem związanym z realizacją projektu mieszkanie dla młodych jest kwestia dodatkowych kredytów zaciąganych przez rodzinę na finansowanie mieszkania. Aby przystąpić do programu konieczne jest finansowanie minimum pięćdziesięciu procent wartości nabywanej nieruchomości przy terminie spłaty wynoszącym minimum piętnaście lat. Inną, lecz równie ważną kwestią jest cena mieszkania. Zgodnie z zapisami dotyczącymi programu mieszkanie dla młodych cena metra kwadratowego nabywanej nieruchomości nie może być wyższa niż wskaźniki określony dla danego regionu w jakim rodzina nabywa mieszkanie lub dom.

Korzystając z programu mdm możemy pozwolić sobie na mieszkanie do pięćdziesięciu metrów kwadratowych (w przypadku posiadania jednego lub dwojga dzieci), gdy mamy dzieci troje, powierzchnia kupowanego mieszkania może wynieść sześćdziesiąt pięć metrów kwadratowych.