Rata kredytu hipotecznego – jak ją zmniejszyć?

13 marca, 2020   |   by admin

Kredyt hipoteczny to najtańszy na rynku kredyt bankowy. Jednak ze względu na jego wysokość i długi okres spłaty rata kredytu hipotecznego jest bardzo dużym obciążeniem dla budżetu domowego.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym przeznaczonym na zakup nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym. Kredytobiorca nigdy nie dostaje pieniędzy na swoje konto, zawsze są one przelewane przez bank na konto sprzedającego mieszkanie lub dom.

Zobacz, kiedy warto złożyć wniosek o kredyt hipoteczny.

W celu uzyskania kredytu hipotecznego konieczne jest zgromadzenie potrzebnej dokumentacji oraz odpowiedniego wkładu własnego. Do wstępnej akceptacji wniosku o kredyt hipoteczny potrzebne jest zaświadczenie o formie zatrudnienia i wysokości osiąganych dochodów.

Jeżeli bank rozpatrzy wniosek pozytywnie, to dopiero rozpoczyna się właściwa procedura. Konsultant kredytowy wyliczy wszystkie koszty związane z udzieleniem kredytu, wyliczy wysokość ubezpieczenia pomostowego oraz oczywiście wysokość rat. Wtedy też będzie wymagał wkładu własnego, obowiązkowe jest 20% kwoty kredytu, ale niektóre banki wyrażają zgodę na jego zmniejszenie do 10%. Wkład własny nie musi być wniesiony w gotówce, może być nim inna nieruchomość, zaliczki wpłacone deweloperowi, zgromadzony materiał na budowę lub wykonane już usługi. Oczywiście wszystko to musi być potwierdzone odpowiednimi dokumentami i fakturami.

W tym artykule, znajdziesz najważniejsze informacje na temat wkładu własnego.

Rata kredytu hipotecznego – jak ją zmniejszyć?

Przede wszystkim należy zgromadzić jak największy wkład własny. Im będzie on większy, tym kwota kredytu będzie mniejsza i związane z tym koszty. To bezpośrednio wpływa na wysokość raty miesięcznej.

Sprawdź, czy warto zdecydować się na raty malejące zaciągając kredyt hipoteczny.

Innym sposobem jest rezygnacja z wszystkich dodatkowych produktów, które przy okazji kredytu próbuje sprzedać nam bank. Nie mają one bezpośredniego wpływu na wysokość raty, ale wpływają na wysokość wydatków w budżecie domowym.

Każdy dodatkowy zastrzyk gotówki należy przeznaczyć na wcześniejszą spłatę rat. Po pewnym czasie lub na nasz wniosek bank ponownie przeliczy odsetki i rata kredytu hipotecznego zostanie zmniejszona.