Wakacje kredytowe – warianty określone przez bank

2 stycznia, 2020   |   by admin

Wakacje kredytowe to ciekawa i często proponowana przez bank forma okresowego zawieszenia kapitałowej i odsetkowej części raty. Rozwiązanie to – w przeciwieństwie do karencji – nie dotyczy wyłącznie kapitału. Niemniej, w zależności od wariantu przyjętego przez bank, może wiązać się z określonym scenariuszem.

Wydłużenie okresu kredytowania

Wakacje kredytowe wiążą się z czasowym zawieszeniem spłaty kredytu, czyli z wydłużeniem okresu kredytowania. W tym wariancie kosztem poniesionym przez wnioskodawcę będą dodatkowe odsetki naliczone przez bank z tytułu wspomnianego wydłużenia. Ich wysokość będzie zależna od wielu czynników, w tym od naszej rzetelności i liczby miesięcy zawieszenia kredytu. Zobacz jak na koszt kredytu hipotecznego wpływa forma jego spłaty.

Wzrost oprocentowania kredytu i wyższe raty

Decydując się na wakacje kredytowe, musimy liczyć się z faktem, że bank może podwyższyć nam następne raty o wartość rat zawieszonych. Różnice te nie muszą być duże. Na pewno  jednak wpłyną nie tylko na samą kapitałową wysokość raty, ale też na wzrost oprocentowania, co rzecz jasna będzie wiązało się z podwyższeniem kosztów kredytu. Sprawdź więc od czego zależy wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego.

Doliczenie do ostatniej raty

W tym wariancie bank dolicza niespłaconą ratę do ostatniej raty w harmonogramie, co oznacza, że ostatnia z nich będzie jednocześnie ponad dwukrotnie wyższa niż zwykle. Oczywiście z tym wariantem również będą wiązały się pewne koszty, wynikające z opóźnienia spłaty kapitału.

Warunki indywidualne

Jeśli Klient banku spłaca dane zobowiązanie w sposób wzorowy i jednocześnie spłacił już co najmniej 12 terminowych rat, może on wnioskować o indywidualne warunki zawieszenia spłaty. Niemniej zawsze będą się one wiązały z pewnym kosztem, wynikającym np. z konieczności uregulowania opłaty manipulacyjnej. Zazwyczaj dokładne warunki jego udzielenie są zawarte w umowie kredytowej.

Podsumowując, wakacje kredytowe nie zawsze są dobrym rozwiązaniem i zawsze wiążą się z kosztem. Czy można go uniknąć? Odpowiedź na to pytanie należy już do każdego z kredytobiorców.

Secured By miniOrange