Zdolność kredytowa – co ma na nią wpływ?

18 listopada, 2019   |   by admin

Chcąc zaciągnąć kredyt, spełnić należy szereg warunków stawianych przez banki. Jednym z nich jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. Innymi słowy, wykazać należy, iż będzie się w stanie spłacać zaciągnięte zobowiązanie. Warto zatem wiedzieć, co ma na nią wpływ.

Forma zatrudnienia i dochody

Jednym z najważniejszych czynników, który wpływa na ocenę zdolności kredytowej, jest forma zatrudnienia oraz osiągane dochody. Bez stałego zatrudnienia oraz stałych przychodów trudno będzie uzyskać kredyt bądź pożyczkę. W takiej sytuacji bank negatywnie oceni zdolność kredytową. Najlepszym rozwiązaniem jest zatrudnienie na umowę o pracę na czas nieokreślony. Teraz rodzaj umowy jest przez banki oceniany najlepiej. Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku umów cywilno-prawnych, tj. umowy zlecenia czy umowy o dzieło. Istotna jest także wysokość wynagrodzenia. Im jest ono wyższe tym oczywiście lepiej. Zdolność kredytowa oceniana jest poprzez analizę miesięcznych wydatków w porównaniu z dochodem. Aby uzyskać pozytywną ocenę zdolności kredytowej, dochód musi być na tyle wysoki, aby bank miał pewność, że kredytobiorca będzie w stanie bez problemu spłacać zobowiązania.

Zdolność kredytowa a obciążenia

Zdolność kredytowa uzależniona jest także od naszych obecnych obciążeń finansowych. Mowa tutaj o stałych kosztach życia oraz innych pożyczkach lub kredytach. Trudno być w sytuacji, w której nie ma się jakichkolwiek obciążeń. Każdy płacić czynsz i rachunki. Warto jednak zadbać o ograniczenie innych obciążeń finansowych. Przykładem może być karta kredytowa. Jeśli nie nam ona konieczne potrzebna, to przed złożeniem wniosku o kredyt warto z niej zrezygnować.

Zdolność kredytową można również obliczyć samumu korzystając z dostępnych w internecie kalkulatorów kredytu hipotecznego.

Historia kredytowa

Na ocenę zdolności kredytowej wpływ ma także nasza historia kredytowa. Ta przez bank sprawdzana jest w Biurze Informacji Kredytowej. Warto posiadać pozytywną historię kredytową. Wówczas jest się bardziej wiarygodnym dla banku. Oczywiście historia musi być pozytywna, tzw. wszystkie zobowiązania powinny być spłacane zgodnie z terminem.

Secured By miniOrange